Sunday, July 20, 2014

გაკვეთილის თემა:ჟანა და ამადეო მოდელიანის შემოქმედება
სწავლების საფეხური:მეორე საფეხური  VIIIკლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:27 მოსწავლე
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები:ამადეო მოდილიანის ცხოვრებისა და შემოქმედების გაცნობა, ჟანას  რამოდენიმე რეპროდუქციის  ჩვენება
მოსწავლეები გაეცნენ ამადეო მოდილიანის ცხოვრებასა და შემოქმედებას და ჟანას რამოდენიმე რეპროდუქციას
წინარე ცოდნა:მოსწავლეებმა იციან სახვითი ხელოვნების დარგები
შეფასების საგანი და პროცედურებიმოსწავლეები და მათი ნამუშევრები შეფასდება წინასწარ შემუშავებული რუბრიკის საშუალებით
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსისახელმძღვანელო
სახატავი რვეული,ფანქრები პრეზენტაციისთვის  სლაიდების გამოყენება,პროექტორი,მოდილიანის ერთ-ერთი რეპროდუქციის ასლი
გაკვეთილის მსვლელობასორგანიზაციო საკითხები  5წთ
მოსწავლეებს ვუჩვენებ ნაწყვეტს ფილმიდან „მოდილიანი“ 5წთ
ვთხოვ რომ დააკვირდნენ და გამოთქვან მოსაზრებები
1.ვინ არის ჟანა?
2.რომელ წელს და სად დაიბადა მოდილიანი?
3.რას ხატავდა იგი ყველაზე ხშირად?
4.რომელია მისი ყველაზე ცნობილი ნამუშევარი?    5წთ
მოსწავლეები გაეცნობიან სახელმძღვანელოში ტექსტს,slide show-ს გამოყენებით ვუჩვენებ მოდილიანის ცხოვრებასა და შემოქმედებას,ასევე ჟანას რამოდენიმე ნახატის რეორიდუქციას. 15წთ
მოსწავლეებთან ერთად გავაკეთებ ამ ნამუშევრების ანალიზას.გავარკვევთ ფორმას ფერებს კომპოზიციას და პროპორციას. 10წთ
საშინაო დავალება:საგაკვეთილო მასალის დამუშავება, მომავალი გაკვეთილის თემისშესაბამისი ინფორმაციის მოძიება.დამოდილიანის ერთ-ერთი ილუსტრაციის კოპირება.5წთ
შეფასებამოსწავლეებს ვაფასებ წინასწარ მომზადებული შეფასების რუბრიკით,რუბრიკის კრიტერიუმებია:
1.პრეზენტაციის ვიზუალური ნაწილი
2.დავალებასთან შესაბამისობა
3.ლოგიკური მსჯელობა
4.კითხვებზე ადეკვატური პასუხის გაცემა
საგანმანათლებლო რესურსი:გაკვეთილზეგამოყენებული იქნება პროექტორი რომელიც საშუალებას მოგვცემს ნათლად აღვიქვათ სურათების რეპროდუქცია , გამოვიყენებ ნაწყვეტს ფილმიდან „მოდილიანი“ , რომელიც მოძიებული იქნება ინტერნეტიდან

No comments:

Post a Comment